Saun VS kümblustünn – äkki hoopis kaks üksteist täiustavat sõpra?
Tünnisaun ehk kümblustünn on üha enam hakanud eestlaste südameid võitma ning on murdnud end meile omasesse saunakultuuri. Kümblustünni kasutamise lihtsus ja mugavus on teinud temast hea alternatiivi kuumale soome saunale.
Tegelikult ei välista üks teist ning traditsiooniline saun ja kümblustünn võivad üksteist väga hästi täiendada ja pakkuda veelgi paremat naudingut ning tervendavaid omadusi. Tünnisauna teeb nimelt eriliseks, et tema toimefaktoriks on kuum vesi, mitte kuum õhk. See on turvalisem ja ohutum inimestele, kellel on probleemid liigeste ning lihastega.
Samuti võib kümblustünn võtta just jahutava rolli, sest vee temperatuuri saab iga kasutaja ise reguleerida. Pärast pikka saunalaval istumist on tünnisauna 40-42 kraadine vesi jahutav ning niisutab kiirelt kuumas õhus olnud naha.
Kuna kõik ei saa tervise tõttu kuumal saunalaval olla ja seal leili nautida, on neile kümblustünn suurepäraseks alternatiiviks, sest erinevalt traditsioonilisest saunast on sel terviseriske vähem.
Mis oleks veel parem kui sauna eesruumi paigaldada kümblustünn? Lingalaiu tünnisaunade disain, küttekehad ja ehitus on turvalised ka kümblustünni siseruumi paigaldamiseks. Seltskond ei pea üksteisest eralduma ning saab olla privaatselt siseruumis.
Lisaks annab see võimaluse siduda kaks kauget traditsiooni – jaapani vanni ja soome sauna – üheks terviklikuks lõõgastumiseks ilma saunast lahkumata. Tegelikult suudab kümblustünn asendada ka tiiki või muud looduslikku veekogu, kuhu peale saunalaval istumist hüpata. Kümblustünni vee temperatuuri saab reguleerida ning see annab võimaluse end just nii palju karastada kui endale mugav tundub.
Muidugi ei suuda kümblustünn anda kehale sellist temperatuuri ning kuumaõhu valangut nagu traditsiooniline soome saun. Temperatuuride erinevus on märgatav ning keha reageerib kahele kuumale – kuumale veele ja kuumale õhule – hoopis erinevalt. Samuti ei ole tünnisaunas võimalik leili visata, mis on paljude jaoks just see sauna põhiline omadus – kiiresti ja isegi valusalt keha tabav kuuma õhu pahvak, millega me siiani harjunud oleme. Samas ei suuda soome saun pakkuda sellist turvalist ja rahulikku soojendamist kui seda teeb kümblustünn. Kuid siiski on meile kasulikud mõlemad – igaühele oma, ent koos töötavad nad kõige paremini.
Lingalaid usub, et tünnisaunad ei võta üle eestlaste traditsioonilist saunakultuuri ning see ei ole ka meie eesmärk. Pigem on hea meel näha, et kahte väga kauget kultuuri saab omavahel siduda ning endale ja hingele pakkuda parimat lõõgastust ja tervendavaid protseduure. Olgu see siis maal või linnas, suvel või talvel, õues või siseruumis – kümblustünn toetab ning annab traditsioonilisele soome saunale juurde mitmekesisust ja saunalistele võimaluse valida kahe erineva kogemuse vahel.